Bajka se nastavlja: Juniori u polufinalu EP-a, ni Španci im nisu mogli ništa!

Uz nezadrživog Atića, kod mladih Zmajeva istakli su se i Ibrahim Durmo dodao je 12 poena uz pet skokova, dok je Enis Memić dodao devet koševa i pet skokova.

Kod Španaca su se istakli Xabier Lopez-Arosteguj sa 18 poena, pet skokova i čestiri asistencije, te Sergi Garcia koji je ubacio 17 koševa uz četiri skoka i asistencije.

Odlično smo počeli u prvoj dionici igre. Poveli smo rezultatom 9:0 i na kraju prve četvrtine rezultat je glasio 23:19. U drugoj četvrtini smo igrali dobro, ali su Španci uspjeli da nas sustignu i na poluvrijeme idemo sa četiri poena prednosti. Rezultat je glasio 40:36 za našu reprezentaciju.

U trećoj četvrtini upadamo u crnu rupu. Španija je dobila ovaj period igre rezultatom 19:7 i na ulasku u posljednjih deset minuta je rezultat glasio 55:47.

Međutim, kad je malo ko to očekivao, slijedi totalni preokret. Sjajnom igrom u odbrani prije svega, te efikasnim napadom pravimo seriju od 14:0 i na kraju dolazimo do istorijskog  trijmumfa razbivši Špance u zadnjoj četvrtini sa 23:9.

TOK MEČA

Naši mladići sjajno otvaraju prvu četvrtinu i u drugoj minuti vode sa 9:0. Nakon toga. Španci prave seriju od 5:0, da bismo potom opet imali sedam razlike – 21:14 u sedmoj minuti. Garcia pogađa trojku za 19:21, a potom Atić sjajnim lay-upom pogađa za konačnih 23:19.

Drugu četvrtinu otvara sjajni Atić trojkom, ukupno desetim poenom, a onda slijedi još jedna i vodimo 29:21. U slijedećem napadu Đedović pogađa jedno slobodno bacanje i opet imamo +9. Potom pogađamo dva uzastopna napada za najveću prednost – 34:21, ali potom Garcia ubacuje trojku i smanjuje na +10. Španci trojkom Lopeza smanjuju na 29:36, a nakon time outa u igru se vraćaju Atić i Manjgafić. Slijede potom tri promašena napada naših dječaka i Španci se primbližavaju na 34:38. Atić sedamnaestim poenom konačno prekida crnu seriju i povećava na 40:34, ali uzvraća Garcia i na odmor se odlazi konačnim rezultatom 40:36 za BiH.

Drugo poluvrijeme

Prve poene u nastavku postižu Španci preko Vlle iz slobodnih bacanja. Nakon toga Lopez pogađa za prvo izjednačenje u meču. Gegić promašuje oba slobodna bacanja, a onda Rico dovodi ekipu Španije u prvo vođstvo na utakmicu. Naši igraju nervozno, Mangafić promašuje pokušaj za tri poena. Konačno Atić ubacuje prve poene u nastavku i smanuje vodstvo Španaca na 43:43, da bi nas isti igrač sjajnim zakucavanjem doveo u vođstvo nakon asistencije Aleksića. Gegić pogađa dvojku, Garcia trojku i rezultat je neriješen – 46:46. Španci realizuju dva napada i vode sa 4 poena razlike, a Penava ubacuje samo jedno bacanje za 47:50. U tim trenucima naši reprezenativci imaju pet promešenih pokušaja za tri poena. Pogotkom Ville i Lopeza Španci dolaze do najveće prednosti – 53:47. Aleksić promašuje i iz petog pokušaja za tri poena. Do kraja četvrtine Lopez pogađa dva poena za 55:47 i najveću prednost naših današnjih protivnika.

Nevjerovatni Atić sa dvije uzastopne trojke smanjuje na 53:57 u drugoj minuti posljednje četvrtine. Gegić zakucava za 55:57, Yusta promašuje šut za tri poena, onda obje ekipe ne realizuju svoje napade da bi Durmo svojim poenima rezultat vratio na egal – 57:57.

Penava dovodi naše momke u novo vođstvo. U tim momentima napravili smo seriju od 12:0. Durmo pogađa za 61:57, a crnu seriju Španaca od 0:14 prekida Yusta svojim poenima. Ipak, ponovo Durmo pogađa i opet imamo plus 4. Isti igrač sjajnom blokadom zaustavlja napad naših protivnika, ali ne pogađamo napad, a u slijedećem Rico nakon promašenih slobodnih bacanja dolazi do lopte i smanjuje na 61:63, poslije pogrešnog dodavanja Atića.

U posljednji minut ulazi se sa poravnatim rezultatom, a 48 sekundi prije kraja Aleksić pogađa za 65:63. Španci zovu time out, Durmo ponovo pravi blokadu, ovaj put nad Garciom, a Atić hvata 11 skok. Sjajni Durmo pogađa za 69:63, 9 sekundi prije kraja. Španci pogađaju jedno od dva bacanja, a potom prave faul nad Atićem 4 sekunde prije kraja. Atić realizuje  jedno slobodno bacanje za konačnih 70:64.