Dužnosti muslimanke prema svom fizičkom izgledu
Muslimanki je prioritet da vodi računa o svom spoljašnjem izgledu, tj. vitkosti svoga tijela i njegovoj urednosti. Svima nam je dobro poznato da se najčešće od pretjeranog konzumiranja hrane i pića pojavljuje gojaznost koja narušava izgled žene. Stoga će se muslimanka kada je u pitanju konzumiranje hrane pridržavati kur’ansko-hadiskih preporuka:
”Jedite i pijte, ali ne pretjerujte” (Kur’an, Ali Imran, 31);
”Sin Ademov neće napuniti goru posudu od svoga stomaka…” (hadis, Tirmizi).
Umjereno konzumiranje hrane i pića pomoći će muslimanki da održava vitkoću tijela, te će tako biti primamljivija svome mužu, što će biti uzrokom da je više voli i da mu time ujedno i pomogne da čuva svoj pogled i svoje stidno mjesto od onoga što je Allah Uzvišeni zabranio, čime će biti sudionik u nagradi koja slijedi za to.
Fizički izgled nije jedini razlog zbog kojeg se zasniva brak, ali njegovo održavanje doprinosi ljepšoj atmosferi bračnog života.
Pogrešno je shvatanje da nije ispravno uživanje i naslaðivanje tijelom svoga supružnika. Tjelesno uživanje islam nije u potpunosti zabranio, nego ga je samo ograničio. To ograničenje upravo jeste brak. U bračnoj zajednici naslaðivanje tijelom supružnika je ne samo dozvoljeno nego i za to slijedi nagrada. Ashabi su se čudili tome pa im je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pojasnio da za isti čin, ukoliko se uradi na zabranjen način, slijedi kazna, a isto tako ako se uradi na dozvoljen način slijedi nagrada.
”Da se ne bojim da neću otežati svome ummetu, naredio bih im misvak (čišćenje zuba) prije svakog namaza.” (muttefekun alejhi)
”Onaj ko bude jeo bijeli i crveni luk…. neka se ne približava našoj džamiji…” (Muslim)
Ljepota muslimanke, njena nježnost, ženstvenost i elegancija moraju biti zaodjenuti velovima najljepših i najprijatnijih mirisa. Stoga muslimanka ne smije sebi dozvoliti da je supružnik izbjegava zbog ružnog zadaha i mirisa
Kosa je jedan od najljepših ukrasa žene. Lijepa i njegovana kosa čini ženu još ljepšom i privlačnijom. U današnje vrijeme mnogo je načina da se kosa održava čistom, sjajnom i lijepom, a ujedno i mirišljavom. Veličinu toga pojašnjava nam stav jednog dijela islamskih učenjaka koji su izdvojili ženu iz zabrane bojenja kose u crno ukoliko se to sviða njenom mužu i čini je ljepšom. Stoga muslimanka mora znati da je čista, sjajna i mirisna kosa faktor njene ljepote i privlačnosti
Svjesna muslimanka vodi računa o zdravlju, vitalnosti i ljepoti svoga tijela. Prakticiranje tjelesnih vježbi pomaže joj u održavanju kondicije tijela i doprinosi ljepoti njenog izgleda. Kako bi postigla vitkoću i elegantnost svoga tijela, prakticirat će tjelesne vježbe u odreðeno vrijeme i bit će ustrajna u tome, čime će postići da njeno tijelo bude vitko, zdravo i skladno. Prilikom prakticiranja tjelesnih vježbi muslimanka može koristiti razne naprave za vježbe koje može imati u svom domu.
Sve navedeno trebalo bi biti podsticaj muslimanki da vodi računa o čistoći, zdravlju i ljepoti svoga tijela kako bi time uljepšala svoj bračni život i postigla još veću ljubav i zadovoljstvo svoga muža.
U odnosu na muškarca, žena je odlikovana ljepšim izgledom tijela i ta ljepota nazire se na svakom njenom djeliću. Sve navedeno odnosi se na održavanje ljepote na koju ima pravo samo njen muž. Tijelo muslimanke nije bezvrijedno i za svakoga. Njena dužnost je da svoje ukrase sakrije od neznanaca i onih pred kojima se oni ne pokazuju. Njeno tijelo je dragulj u školjci – hidžabu.