Iz Njemačke stiglo objašnjenje zašto su sporni testovi iz BiH: Zaista smo dno dna, hoće li iko odgovarati za ovo?
Nakon što se u javnosti pojavila informacija o tome da Njemačka ne priznaje testove urađene u BiH, iz Instituta ‘Robert Koch’ odgovorili su da nisu sporni testovi nego laboratoriji koji nisu po ISO standardima.
– PCR testovi su, općenito, prihvaćeni iz svih država članica EU i sa spomenutog popisa država, pod uvjetom da se ispitivanje provodi u kvalificiranom (akreditiranom) laboratoriju (npr. ISO 15189, ISO / IEC 17025 ili referentni laboratorij WHO-a). Da li je neka država na popisu, odlučuje (nakon detaljne istrage) njemačko ministarstvo zdravstva, savezni ured za vanjske poslove i savezni ministar unutrašnjih poslova – kazali su iz Instituta za N1.
Daleko od standarda vrši se i obavještavanje rezultata testiranih. Od šest do pet pozitivnih brojka je zaraženih u Gerontološkom centru u Sarajevu. Greška se potkrala prilikom očitanja rezultata jednog testa. Bio je negativan.
– Jedan nalaz je pogrešno očitan. Iz Kliničkog centra su pogrešno očitali nalazi, izvinili su se, zvali su i rekli da je korisnica negativna – kazala je direktorica Gerontološkog centra Sarajevo Melisa Alibašić-Hadžić.
U međuvremenu, poštujući pravila nadležnih iz zdravstvenog sistema, korisnica je bila smještena u izolatorij zajedno s ostalima.
– Danas smo je vratili u izolaciju, sama će biti u sobi, sve vrijeme od trenutka uzimanja brisa ona je imala zaštitnu masku i bila je na socijalnoj distanci te se nadamo da će ostati i dalje negativna – kazala je direktorica.
Nakon 47 dana, prve brojke pojavile su se i u BPK-u. Zaražen je doktor u Kantonalnoj bolnici, riječ je o ljekaru iz KB-a Goražde, koji je u posljednje dvije sedmice bio na godišnjem odmoru i nije bio na radnom mjestu.
Dvadeset šest novozaraženih u RS-u i 37 u Federaciji posljednji su izvještaji entitetskih zavoda zdravstva, ali s obzirom na slučaj u sarajevskom Gerontološkom centru, s pravom se pitamo da li se u ovoj brojci nalaze i pogrešno očitani nalazi. I ko će i da li će u zdravstvenom sistemu za ovakve propuste preuzeti odgovornost?
bhdijaspora