Koliko džennet ima imena i koliko ih znaš?
Zamisli da se nalaziš na autoputu koji vodi do raznih ciljeva. Neki putokazi ti pokazuju i imena dženneta. Da li bi znali težiti pravome odredištu?
Imena dženneta
- DŽENNET – Mjesto gdje će ljudi uživati u nagradi od svoga Gospodara se zove džennet. Ovaj termin u sebi sadržava sve užitke i blagodati koje su u njemu sadržane i koje se u njemu kriju. Kada se piše o značenju riječi džennet, spominje se da i riječ dženin (zametak u utrobi majke)ima isti korijen kao i riječ džennet zato što je zametak skriven i nepoznat do odredbe Allahove s.v.t. Također i riječ džinn je istog korijena, a kao što znamo to imenuje posebna Allahova stvorenja koja su skrivena od ljudskih osjetila. Ovo je ime najčešće u upotrebi i u Kur’anu i hadisu.
- DARU-S-SELAM – Allah s.v.t. je džennet nazvao „Kućom spasa/mira“ dva puta u Kur’anu (Kur’an, 6:127, 10:25). Jer, džennet jeste uistinu kuća spasa i mira jer onaj ko u nju uđe sačuvan je od bilo kakve neugodnosti. Allah s.v.t. kaže da će pozdrav stanovnika dženneta biti selam – mir.
- DARU-L-HULD – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „Kućom vječnosti“ zato što će njegovi stanovnici u njemu ostati vječno (Kur’an, 15:48)
- DARU-L-MUKAMEH – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „Kućom trajnog boravišta“. Njegovi stanovnici neće umrijeti niti ga napustiti, niti će ih u džennetu zadesiti umor ili klonulost(Kur’an 35:34-35)
- DŽENNETU-L-ME’VA – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „utočištem“ (Kur’an 53:15, 79:41). Abdullah ibn Abbas kaže da je džennet nazvan utočištem (El-me’va) zato što u njega svraća Džibril i drugi meleki. Dok neki drugi smatraju da je to džennet u kojem su utočište našle duše šehida.
- DŽENNATU ‘ADN – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „edenskim vrtovima“ (Kur’an 19:61).
- DARU-L-HAJEVAN – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „kućom života“ (Kur’an 29:64) jer je džennet svakako boravište u kojem se neće umrijeti niti nestati. Život u džennetu je vječan.
- FIRDEVS – Allah s.v.t. je džennet nazvao i Firdevsom (Kur’an 23:10-11, 18:107). Firdevs je ime najuzvišenijeg dijela dženneta.
- DŽENNETU-N-NE’IM – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „mjestom uživanja“ (Kur’an 31:8). Mjestom u kojem će njegovi stanovnici imati razne vrste hrane, pića, odjeće, kuća, dvoraca i svakog drugog oblika uživanja.
- MEKAMUN EMIN – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „mjestom sigurnosti“ (Kur’an 44:51). Mjestom gdje njegovi stanovnici ne mogu biti ničim ugroženi ni bolešću, ni starošču, ni siromaštvom, ni napadima ili neugodnostima bilo kakve vrste.
- MAK’ADU SIDK – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „mjestom iskrenosti“ (Kur’an 31:8). Znači, mjestom iskrenosti, mjestom gdje nema nikakvog drugog govora osim iskrenog govora. U drugom kiraetu se ova riječ uči MEKAID – „mjesta“ pa bi značilo da je džennet mjesto okupljanja iskrenih gdje će biti sačuvani i sigurni od bilo kakvog ružnog govora ili uznemiravanja.
- KADEMU SIDK – Allah s.v.t. je džennet nazvao i „mjestom nagrade za prethodna iskrena djela“ (Kur’an 10:2). Naime, džennet je mjesto nagrade za one koji su činili iskreno dobra djela i bili prvi u tome.
Nadamo se da će ovo biti razlog više da se rade dobra djela i da se nadamo da ćemo biti od stanovnika dženneta.
Izvor: imam.ba